Vankiva IF vs Strömsborg IF 2 - 2
Seriens snabbaste mål?
Avspark för VIF, bollen går till Mathias "Masken" Lindgren som snurrar ett varv, skickar den till Stefan "Stevie" Kartalis, han rundar sin motståndare och skickar in bollen i målgården. Keepern i Strömsborgs IF missbedömer bollen och Morgan "Mogge" Lindgren kan lätt sätta foten till. 1 - 0 till Vankiva IF
Hur snabbt? Enligt coach Jimmy Holgerssons Musse Pigg-klocka, endast 12 sekunder.
"Fast Food" har ni hört
förut, "Fast Goal" kanske inte är lika vanligt men nu har vi sett ett.
Den starten verkade lite overklig och det syntes inte på något av lagen att det faktiskt hade hänt.
Strömsborgs IF trampade igång och kämpade fram en hörna som på något jäkla sätt rann rakt ner vid stolproten utan chans för keepern Jimmy Friberg eller backen Pontus "PC" Christiansson att avvärja. Kvittering för Strömsborgs IF 1 - 1.
Hur i helsike den bollen
hittade in, är för mig en gåta?
Sen gör Strömsborgs IF även 1 - 2 på en kort frispark där en ensam spelare kunde placera skottet snyggt i bortre burgaveln. Jimmy Friberg var ändå på den men det räckte inte för att styra ut den.
Det skulle dröja till andra halvlek innan Vankiva IF kunde kvittera till 2 - 2 på nick av Andreas "Ante" Berglund. Den bollen var keepern i Strömsborgs IF på men på något sätt slank bollen in över hans händer.
Idag spelade en nykomponerad backlinje i Vankiva IF, då Johan Nilsson är på resande fot, Jesper "Kajan" Kannius avstängd, Urban "Ubbe" Månsson avstängd och Dennis "DC" Christiansson på militär tjänstgöring.
"Hemma i byn semestrande" Marcus "Mac" Bjerhage fick rycka in och hjälpa sitt lag. Han gjorde det bra och här är en liten bildserie på en av hans interna fighter med #15 i Strömsborgs IF (tror jag det är).
Jag tror det var Frank
Andersson som åkte på ett liknande armlås i en VM-match.
En bra och spännande fotbollsmatch med tempo och en fighter vilja i hela laget. Nu skall vi inte vara nöjda med en poäng men efter att ha kommit i underläge så känns den poängen ändå bra. Dagens övriga matcher gick i favör till Vankiva IF. Finja slog Bälinge, Röke lika med Lönsboda och Nävlinge slog Broby.
Betyg för matchen idag är som följer: Jimmy "Keown" Martinsson 3V, Mathias "Masken" Lindgren 2V och keepern Jimmy Friberg 1V. Övriga i laget skall återigen ha beröm för en bra match och med lite mer kyla, tur eller helt enkelt lite "flyt" kunde Vankiva IF vunnit matchen. Men det kunde kanske Strömsborgs IF också................
Nu lite andra bilder att titta på.

Och till sist en liten bildserie som handlar om inställning.
Men röda vinner till sist
med 5 mot 1 och vit spelare får bita i gräset.