10/6 Reserver v Hörja IF 3 - 4
Den första halvtimmen missade jag helt. Men Pocke lär ha räddat på mållinjen, bra gjort, förutom att det var med handen. Med följd att han fick gå av planen för resten av den matchen. Mogge, för dagen keeper, räddar påföljande straff. Jag anser att Mogge skulle prova att lägga in något träningspass som keeper, men det är nog bara jag som tycker det. Någon gjorde också ett mål för Vankiva IF och någon gjorde mål för Hörja IF. Så när jag anlände stod det 1 - 1.
Det jag såg av matchen var helt ok. Inte mycket mer man kan begära av grabbarna som spelade 83 minuter med en man mindre. Oavsett vad alla presterade så var ändå glädjeämnet att Jimmy "Keown" Martinsson" fanns på plats och flög fram på planen utan hinder, auktoritär i sitt eget spel och styr sina medspelare både defensivt och offensivt, det båda gott inför framtiden.
Så är det gnället som finns på planen. Ge en smäll och ta en smäll håll sen käften. Dagens papegoja får gå till Mats Svensson för sitt evinnerliga gafflande i alla situationer oavsett vad som hände. Som väl var så var domaren lomhörd, alternativt, ville han inte straffa Vankiva IF ytterligare.
Bra spelat i värmen och bra tryck trots att ni var ett reducerat antal spelare på planen nästan hela matchen.
