18/4 Finja IF - VIF  1 - 1

"Utspelade" första kvarten av Finja IF.... i alla fall så var det inte Vankiva IF som styrde händelserna. Om Jimmy Friberg i Vankiva IF såg till att Finja IF inte lyckades göra mål såg domaren till att Vankiva IF inte fick något mål. Sen gjorde Finja IF:s målvakt resten.

Hemåt passning................................................................ i andra halvlek och en Finja IF spelare kunde utan vidare traska ner och göra 1 - 0 för Finja IF.

Efter den fadäsen spelade Vankiva IF bättre och bättre. Mats Svensson gjorde fina löpningar på kanten gång på gång och till sist kunde han rulla in bollen och kvittera till ett lika. Man hade ju hoppats på att Vankiva IF skulle lyckas trycka in en boll till då man skapade bra tryck sista kvarten i matchen. Men Finja IF:s målvakt såg till att vara i vägen vid flera tillfällen.

Domaren blåser för mål sen ändrar han sig, då linjedomaren visar på offside. Fan vet hur han fick till den offsiden? Spelarna vet kanske?

Och så lite andra bilder från matchen. Nu tog jag inte under hela andra halvlek så Mats Svensson får göra mål fler gånger så skall jag försöka ta en bild på honom.