22/5 Hässleholms IF v Brantevik-Rörum/Österlen FF 4 - 0
En mycket bra första halvlek av Hässleholms IF på den grönknutiga ytan som kallas fotbollsplan. Ett spel som helt klart föll i alla fall "Di Gröne" fansen på läppen. En chockstart vill jag inte kalla det men två mål inom 8 minuter är ändå ganska snabbt med tanke på att det är den övre halvan i division 4 båda lagen befinner sig på.
En trevlig fotboll av ett snabbt och rörligt Hässleholms IF som stundtals satte ganska hög press på Brantevik-Rörum/Österlen FF, vilket också resulterade i fyra mål under första halvlek. En bekväm halvlek till Di Gröne.
Andra halvlek var av en helt annan kvalitet. Inget dåligt spel av grabbarna men bortskämda som vi blev av första lika besvikna blev vi av andra. En halvlek som en av de gamle i publiken (som sett Hässleholms IF genom många årtionden) kallade sömnpiller. Då och då glänste det ändå till med spel och genast var det roligare fotboll. En helt klart godkänd eftermiddag på Österås IP.
Minst att göra under matchen: Keepern Daniel Reinholdsson i Hässleholms IF:s blev mer solbränd än skitig idag. Målen för Hässleholms IF, Liridon Ahmeti gjorde 2 mål. Simon Andersson och Filip Andersson vars ett.
Några bilder blev det:



































